首页 / 三年级下册 /人教版PEP /Unit 6 Numbers in life

人教版PEP2025春三下英语Unit 6 Numbers in life跟读

版本: 人教版PEP
年级: 2025春三下
出版社: 人民教育出版社
切换教材
人教版PEP2025春三下英语Unit 6 Numbers in life跟读根据2025新人教版PEP课本教材设计,内容围绕人教版PEP2025春三下英语Unit 6 Numbers in life单词跟读、课本句子跟读音频、课本单词跟读等,助力孩子免费提升跟读水平,巩固英语跟读发音。
人教版PEP2025春三下英语Unit 6 Numbers in life跟读根据2025新人教版PEP课本教材设计,内容围绕人教版PEP2025春三下英语Unit 6 Numbers in life单词跟读、课本句子跟读音频、课本单词跟读等,助力孩子免费提升跟读水平,巩固英语跟读发音。

Unit 6 Numbers in life课文句子跟读音频

下载音频

Part A

  • A How do numbers help us count?

    A 数字如何帮助我们计数?

  • Let's talk

    让我们说说吧

  • How many books do we have?

    我们有多少本书?

  • We have fifteen books.

    我们有十五本书。

  • How many pencils do we have?

    我们有多少支铅笔?

  • Twelve.

    十二。

  • How many boxes do we need?

    我们需要多少个箱子?

  • We need three boxes.

    我们需要三个箱子。

  • Count and say

    数一数,说一说

  • How many apples do we need?

    我们需要多少苹果?

  • We need fifteen.

    我们需要十五个。

  • How many apples do we have now?

    我们现在有多少个苹果?

  • Five.

    五个。

  • Let's learn

    让我们学学吧

  • What do you do with old things?

    你怎么处理旧东西?

  • Fifteen students choose A. Twelve ...

    十五名学生选择A。十二名学生⋯⋯

  • fifteen

    十五

  • fourteen

    十四

  • thirteen

    十三

  • twelve

    十二

  • eleven

    十一

  • Listen and chant

    听一听,唱一唱

  • Five and six makes eleven.

    五加六等于十一。

  • Add one, it's twelve.

    加一,就是十二。

  • Six and seven makes thirteen.

    六加七等于十三。

  • Add one, it's fourteen.

    加一,就是十四。

  • Three fives are fifteen.

    三乘五等于十五。

  • We can count to fifteen!

    我们可以数到十五!

  • Let's spell

    让我们拼拼吧

  • Listen and repeat.Then read the story aloud.

    听一听,跟读。然后大声朗读故事。

  • c

  • g

Part B

  • B How do numbers help us choose?

    B 数字是如何帮助我们选择的?

  • Let's talk

    让我们说说吧

  • How much is this bag?

    这个包多少钱?

  • It's twenty yuan.

    二十元。

  • How much is this book?

    这本书多少钱?

  • Six yuan, or three for seventeen yuan.

    六元,或者三本十七元。

  • How about three for sixteen yuan?

    十六元买三本怎么样?

  • OK.

    好的。

  • Role-play

    角色扮演

  • How much is this toy car?

    这辆玩具车多少钱?

  • It's twelve yuan.

    十二元。

  • Let's learn

    让我们学学吧

  • How much is this boat?

    这只小船多少钱?

  • It's twenty yuan.

    二十元。

  • sixteen

    十六

  • seventeen

    十七

  • eighteen

    十八

  • nineteen

    十九

  • twenty

    二十

  • Listen and chant

    听一听,唱一唱

  • One minute, tick.

    一分钟,滴。

  • Two minutes, tock.

    两分钟,答。

  • Sixteen, seventeen, eighteen.

    十六,十七,十八。

  • Don't watch the clock.

    不要看时钟。

  • Nineteen minutes, tick.

    十九分钟,滴。

  • Twenty minutes, tock.

    二十分钟,答。

  • Time goes slowly,

    时间过得很慢,

  • When you watch the clock!

    当你看着时钟!

  • Read and write

    读一读,写一写

  • Read and tick.

    读一读,勾一勾。

  • Save and spend

    存钱与花钱

  • One, two ... eighteen, nineteen, twenty yuan. I put them in my piggy bank.

    一,二⋯⋯十八、十九、二十元。我把它们放在我的存钱罐里。

  • How many books do you have?

    你有多少本书?

  • I have five.

    我有五本。

  • How much is each book?

    每本书多少钱?

  • It's three yuan.

    三元。

Part C

  • C Project: Make and sell fun sandwiches

    C 项目:制作和销售有趣的三明治

  • 1 How many of these do they have? Listen and circle.

    1 他们有多少个?听一听,圈一圈。

  • —Let's make money for wild elephants in Yunnan. We can sell fun sandwiches.

    ——让我们为云南的野生大象赚钱。我们可以卖有趣的三明治。

  • —Great idea!

    ——好主意!

  • —How many eggs do we have?

    ——我们有多少个鸡蛋?

  • —Hmm. We have twenty.

    ——嗯。我们有二十个。

  • —How about bananas and oranges?

    ——香蕉和橙子呢?

  • —One, two, ... thirteen, fourteen. We have fourteen bananas.

    ——一、二、⋯⋯十三、十四。我们有十四根香蕉。

  • One, two, ... fifteen, sixteen, seventeen, eighteen. We have eighteen oranges.

    一、二、⋯⋯十五、十六、十七、十八。我们有十八个橙子。

  • —Good. We also need some grapes, bread and vegetables.

    ——很好。我们还需要一些葡萄、面包和蔬菜。

  • Let's go to the shop.

    我们去商店吧。

  • 2 Are the foods healthy? Read and group.

    2 这些食物健康吗?阅读并分组。

  • bananas

    香蕉

  • bread

    面包

  • cake

    蛋糕

  • candy

    糖果

  • eggs

    鸡蛋

  • fish

  • grapes

    葡萄

  • milk

    牛奶

  • noodles

    面条

  • oranges

    橙子

  • 3 Choose healthy food and make your sandwiches.

    3 选择健康的食物,做三明治。

  • How much is the bread?

    面包多少钱?

  • It's twelve yuan.

    十二元。

  • 4 Sell fun sandwiches.

    4 卖有趣的三明治。

  • How much is it?

    它多少钱?

  • It's six yuan.

    六元。

  • OK. I'll take two.

    好的。我要两个。

  • Twelve yuan, please.

    请给我十二元。

人教版PEP2025春三下英语Unit 6 Numbers in life单词跟读音频

单词跟读

fifteen

twelve

fourteen

thirteen

eleven

twenty

seventeen

sixteen

eighteen

nineteen

breakfast

time

boat

cap

still

cool

keep

under

in

ball

car

on

shelf

put

at

box

doll

home

map

UK

人教版PEP2025春三下Unit 6 Numbers in life英语最新练习题

暂无数据